Kertépítés - Füvesítés

A kertes házak tulajdonosai körében, illetve a köztéri parkokban nagyon elterjedt a füvesítés Magyarországon. Az eredményes, precíz telepítés nem egyszerű feladat, ezért érdemesebb szakemberekre bízni akár fű vetéséről, akár műfű lerakásáról van szó. Meg lehet oldani házilag is a füvesítést, előtte viszont mindenképpen érdemes szakemberrel konzultálni a megfelelő eredmény elérése érdekében.
Mikorra érdemes időzíteni a fű vetését?
A füvesítésre leginkább alkalmas a tavaszi és őszi időszak. Ha a megfelelő locsolást biztosítani tudod, akkor akár nyáron is füvesíthetsz.
Fontos, hogy a hőmérséklet legalább 4.5 Celsius fok legyen!
A füvesítés előtt minden esetben megviszgáljuk a talaj minőségét. Ha a talaj agyagos vagy homokos, szükség van termőföldre, mert csak így lesz megfelelő minőségű a telepített gyepszőnyeg. A termőföldet összeforgatjuk a meglévő talajjal legalább 15 cm vastagságban.
Ha a gyepszőnyeg hiányos lett, ami lehet kiszáradás miatt, vagy egyéb okokból, mint például a vakondtúrások stb, ezeket a területeket később után lehet szórni fűmaggal. A friss és a régi gyep között hamar eltűnik a különbség.
Nagyon nagy jelentősége van a locsolásnak nem csak a fűmag kikeléséig, hanem utána is.
A locsolást reggel vagy estére kell időzíteni. Ha a tűző napon locsolsz, a fű ki fog égni, a víz pedig nem tud beszívódni a földbe, mert elpárolog.
A fűnyírás erősíti a füvet. Fontos, hogy ne nyírd túl rövidre, mert a fotoszintézishez megfelelő felületre van szükség, enélkül a fű elpusztulhat.
Az alábbiakban részletezzük, hogy milyen teendők vannak a tetszetős zöld füves területek kialakítása során.
1. A füvesítés megkezdése előtt gyomírtással kezdünk. Vannak gyomirtók, amelyek a gyomnövények levelén és szárán keresztül szívódnak fel. Ezek a glifozát hatóanyagú gyomirtók. A gyomirtás elvégzése után általában szükség van 10-14 nap várakozásra, hogy a hatás megfelelő legyen.
2. A fü ültetés előtt a következő lépés a terület megtisztítása. Összegyűjtjük a gazokat, amik még a területen vannak, összeszedjük a kavicsokat, köveket is, hogy szép egyenletes legyen a terület. A gazokat minden esetben gyökerestől szedjük ki. Ha nem így járnánk el, a füvesítés után nagyon rövid idő alatt újra elgazosodna.
3. Ezután következik a talaj egyengetése. A gyepszőnyeg akkor lesz igazán szép, ha a talaj egyenletesen el van dolgozva. Lapát és gereblye használatával ez a művelet megoldható.
4. A trágyázás nagyon fontos a szép füves területet kialakításához. Használható erre a célra műtrágya, vagy vannak gyeptrágyák is, amelyeket kifejezetten a gyep trágyázására fejlesztettek ki. Komposzt is megfelelő lehet. A földet át kell dolgozni megint, hogy a trágya vagy a komposzt egyenletesen el legyen osztva.
5. Ezután következik a hengerezés a lehető legegyenesebb területet kialakításához.
6. Újabb egy hétig szükség van a füvesítés után a terület pihentetésére. A földbe juttatott tápanyagok egyenletesen eloszlanak majd ez idő alatt.
7. Ez alatt az egy hét alatt valószínűleg újra lesznek a területen kinőtt gazok, amit egyszerűen gyökerestől ki lehet húzni. Füvesítés után legalább annyira gyengék ezek a növénykék, mint maga a dű, ezért tényleg nagyon könnyen kijönnek.
8. A fűmag elvetése előtt sokszor a talaj felső rétegét eltávolítja, melyet. majd a fűmag elszórása után visszahelyezünk, hogy meglegyen a talajérintkezés. Nagyon fontos ugyanis, hogy a talaj felszínén ne maradjon mag. A madarak kicsipegethetik vagy kiszárad a mag és elveszti csíraképességét. Nagyobb területek füvesítését erre a célra alkalmas gépekkel hajtjuk végre.
9. A fű vetése előtt alaposan be kell áztatni a területet.
10. A fűmag elvetése a következő művelet. A területre egyenletesen kell elszórni a fűmagot! Több fajta fű létezik (mindig a célnak megfelelő típust kell választani), így a mennyiség a fűmagok típusától függ. Egy négyzetméterre kb. 30-50 gramm fűmag szükséges. Nagyobb terület esetén hektáronként 40-60 kg. A bokrok tövébe, illetve azokra a területekre, ahol közlekedés történik majd, valamint a füvesített terület széleire célszerű több fűmagot kiszórni.
11. A fű vetése után vékony földréteget teszünk rá. Fontos, hogy a fűmagok ne kerüljenek túl mélyre sem, mert a csírázásukhoz és a fejlődésükhöz fényre és oxigénre van szükségük. A földréteg megfelelő felvitele után célszerű hengerrel tömöríteni a földet.
12. A növekedésnek indult gyep rendszeres öntözést igényel. Naponta akár 3 alkalommal is lehet. Körülbelül 2-3 hétre van szükség, hogy a fű meggyökeresedjen, akkorára megnő ez idő alatt, hogy a földet beárnyékolja, ezáltal kevésbé párolog el a víz a föld felszínéről. Ezután már ritkábban is elég locsolni.
13. Az első fűnyírást akkor végezhető, amikor a fű magassága eléri a 8-10 cm-t. Fűnyírás előtt ne locsolj legalább egy napig, majd 4-5 cm hosszúra vágd le a füvet!
14. A gyepet rendszeresen gondozni kell, hogy szép legyen. Ha már szépen kinőtt a fű, akkor is öntözd rendszeresen és nyírd is, amikor szükséges.
15. Néhány jótanács:
Ne locsoljuk túl! Habár nagyon fontos a rendszeres öntözés, ha nincs csapadék, a túllocsolás káros lehet. Ha megáll a talajban a víz, az oxigént elzárja a gyökerektől, a tápanyagokat viszont a föld mélyebb rétegeibe lemossa.